Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 26.04.2012 12:40
Leto je jedno z ročných období v miernom teplotnom pásme nasledujúce po jari a predchádzajúce jeseni. Astronomicky začína letným slnovratom (okolo 21. júna na Severnej pologuli a 21. decembra na Južnej pologuli), a končí jesennou rovnodennosťou (okolo 23. septembra na Severnej pologuli a 23. marca na Južnej pologuli). V meteorológii sa podľa konvencie počíta ako celé mesiace jún, júl a august na Severnej pologuli a december, január a február na Južnej pologuli. Ako sme už informovali v článku z domova, Slovensko a oblasť strednej Európy očakáva skorý príchod pravých letných, dokonca v nížinách aj tropických dní, s maximálnou teplotou do +30°C. Tropické teploty prišli o niečo skôr na Balkán - niektoré časti Rumunska a Bulharska hlásili už v stredu teploty nad +30°C, rovnako teplo bolo v Grécku.
Tropické teploty pred príchodom do strednej Európy zaliali Balkán, Bukurešť hlásil v stredu +30,1°C.
Bulharsko +31,4°C, Bukurešť +30,1°C
Vysoké teploty až 12°C nad dlhodobým aprílovým priemerom zasiahli v uplynulých hodinách východný Balkán, teploty dosahovali v Rumunsku a Bulharsku tropické hodnoty, najteplejšie bolo v meste Rousse na severe Bulharska, takmer na hraniciach s Rumunskom, až +31,4°C. V Svichtove namerali +30,9°C, v Plovdive +30,5°C a v Pleveni +30,1°C. Zahanbiť sa nedal ani juh Rumunska, najteplejšie bolo v hlavnom meste Bukurešť, kde maximálna denná teplota v stredu dosiahla tropickú hodnotu +30,1°C. V Calarasi bolo +29,6°C, v Buzau +29,1°C. Ešte teplejšie bol v niektorých častiach Grécka, Heraklion na Kréte hlásil popoludní +31,6°C. Španielsko tohtoročnú jar za juhovýchodom Európy (Rusko), Gréckom a Balkánom "nestíha", síce v Murcii v stredu namerali až +29,2°C. Tropické teploty do Španielska tento rok ešte neprišli, pričom po niektoré roky sa dostavia už koncom marca.
Zahanbiť sa nedal ani juh Rumunska, najteplejšie bolo v hlavnom meste Bukurešť, kde maximálna denná teplota v stredu dosiahla tropickú hodnotu +30,1°C.
Bleskové povodne v oblasti Nairobi (Keňa)
Bleskové povodne zasiahli hlavné mesto Kene - Nairobi a priľahlé oblasti. Koncom apríla v oblasti vrcholí obdobie dažďov, na medzinárodnom letisku v Nairobi spadlo za uplynulých 24 hodín (streda) až 74 milimetrov zrážok. Prognostici sa obávajú, že ďalšie silné búrky prídu počas najbližších dní, riziko povodní trvá až do nedele. Prívalové dažde priniesli do národného parku Hell´s Gate bleskovú povodeň, ktorá má na svedomí 7 ľudských životov, a to návštevníkov národného parku, vzdialeného 90 kilometrov severozápadne od Nairobi. BBC informuje, že sedem turistov zmietla voda počas toho ako šli cez úzku roklinu. Ďalších osem ľudí bolo zachránených. Povodne v iných častiach Kene si vyžiadali 17 ľudských životov a ďalších 58 000 ľudí zasiahli po tom, ako podľa kenského červeného kríža voda zmietla infraštruktúru, prípadne spôsobila škody na majetku- najmä čo sa týka domácich zvierat, ktoré sa utopili pri ničivých povodniach.
Koncom apríla v oblasti vrcholí obdobie dažďov, na medzinárodnom letisku v Nairobi spadlo za uplynulých 24 hodín (streda) až 74 milimetrov zrážok.
Nedostatok vody v Bangladéši
Ani dostatok vlahy a aprílové dažde nevyriešili problém s pitnou vodou v okolí hlavného mesta Bangladéšu - Dháka. Mesto potrebuje 2,2 miliardy litrov vody denne, pričom je schopné vyprodukovať len 1,9 miliardy. Mestský úrad kanalizácie a vodovodov (WASA) prevádzkuje 600 hlbokýchstudní a v meste je ešte ďalších vyše 2 000 súkromných studní pitnej vody. 87% ľudí využíva vodu z hlbokých studní, pokým zvyšných 13% užíva upravenú povrchovú vodu. Mesto trpí nedostatkom pitnej vody, výpadky elektriny a pokles hladiny podzemnej vody v období sucha od marca do mája každoročne prináša do metropoly problémy. Úrad Dháka-WASA nie je schopný pokryť dopyt po vode v oblasti, ľudia sú nútení využívať povrchové vody a približne 700 ľudí denne je v dôsledku znečistenej vody hospitalizovaných. V slume Mirpur sú ľudia nútení niekoľko hodín čakať v rade, aby sa vôbec k pitnej vode dostali. Dháka má oficiálne 12,4 milióna obyvateľov, neoficiálne sa predpokladá, že v meste žije až 15 miliónov ľudí, z čoho približne 3,5 milióna žije v slumoch. Približne 400 000 ľudí ročne pribudne migráciou, mesto sa za uplynulých 25 rokov zväčšilo štvornásobne. Podľa OSN má mesto najvyšší populačný rast na svete, s čím súvisia aj aktuálne enviromentálne a ekologické problémy. Globálne analýzy poukazujú na to, že 70% krajín zaostáva v poskytovaní pitnej vody vzhľadom na ciele, ktoré si vytýčili.
Ani dostatok vlahy a aprílové dažde nevyriešili problém s pitnou vodou v okolí hlavného mesta Bangladéšu - Dháka.