Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 27.04.2012 14:16
Klimatické zmeny je termín používaný na označenie zmien v zemskej klíme, ktoré môžu mať globálne alebo regionálne prejavy. Pod zmenami klímy prirodzeného charakteru rozumieme zmeny v minulých geologických dobách Zeme (milióny až stovky miliónov rokov), ľadové a medziľadové doby (desaťtisíce až milióny rokov), sekulárne zmeny (stovky rokov), niekedy aj nízkofrekvečné kolísanie klímy (desiatky rokov). Od roku 1996 IPCC (Medzivládny panel pre klimatickú zmenu) pojem klimatické zmeny (v množnom čísle) používa len na označenie zmien klímy, ktoré majú prirodzený charakter. Zmeny klímy boli v minulosti podmienené driftom kontinentov, osciláciami v orbite Zeme (tzv. Milankovičove cykly), kolísaním solárnej konštanty, zmenami koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére, pádom obrovských meteoritov, mohutnými vulkanickými erupciami a pod.
Zmena klímy priniesla nových škodcov a zníženie produkcie manioku do oblasti JV Ázie.
Zmeny klímy v juhovýchodnej Ázii
V súčasnosti je problematika klimatickej zmeny veľmi frekventovaným pojmom najmä v súvislosti s tzv. globálnym otepľovaním. Tu treba rozlišovať medzi pojmami klimatické zmeny, ktoré majú prirodzený pôvod a klimatická zmena, ktorá má antropogénny pôvod. Označenie klimatická zmena (v jednotnom čísle) by sa preto malo požívať len v súvislosti s antropogénnymi vplyvmi, ktoré sa začali intenzívnejšie prejavovať na začiatku industriálnej revolúcie (približne od roku 1750). Minuloročné rekordné záplavy v Thajsku a v juhovýchodnej Ázii predchádzal rekordne suchý rok 2010. Tieto a ďalšie extrémne klimatické javy prispeli k tomu, že cena svetových potravín v oblasti výrazne stúpla. So zmenou klímy podľa http://thewatchers.adorraeli.com možno očakávať až 50% pokles produkcie základných potravín v južnej a juhovýchodnej Ázii v najbližších 3 desaťročiach. Poľnohospodárstvo je odjakživa späté s klimatickými zmenami, so zmenou klímy prídu vždy noví škodcovia, podľa najnovších správ zúri na juhovýchode Ázie škodca ovplyvňujúci produkciu manioku.
So zmenou klímy podľa http://thewatchers.adorraeli.com možno očakávať až 50% pokles produkcie základných potravín v južnej a juhovýchodnej Ázii v najbližších 3 desaťročiach.
Znížená produkcia manioku poškodí státisícom poľnohospodárov
Vypuknutie invázie škodcov v juhovýchodnej Ázii úzko súvisí so zvyšujúcou sa priemernou ročnou teplotou vzduchu. Miliardy dolárov v odvetví produkcie manioku a obživa státisícov drobných poľnohospodárov sú ohrozené. Medzinárodné centrum pre tropické hospodárstvo v spolupráci s Programom OSN pre rozvoj a Svetovou meteorologickou organizáciou bijú na poplach. Asi 5 miliónov malých výrobcov naprieč juhovýchodnou Áziou, ktorí z koreňov plodiny produkujú výživu pre zvieratá, biopalivá a mnohé potravinárske výrobky, môže prísť o obživu. Thajsko vykazuje až 60% celosvetového exportu plodiny - z koreňov manioku sa produkuje najmä škrob tapioka, ktorého v roku 2011 exportovali z Thajska až 2,8 miliardy ton v hodnote asi 48 000 000 000 thajských baht. V oblasti sa však začali objavovať malé zelené roztoče, ktorých pribúda s rastúcou priemernou teplotou vzduchu. Klimatické zmeny by mohli viesť k výraznému poklesu produkcie manioku v oblasti JV Ázie, južnej Číny a Indie. Zelené roztoče prvýkrát zhliadli pestovatelia v Thajsku v roku 2009, ďalšie alarmujúce správy prišli z Číny a Kambodže v minulom roku. Roztoče druhu Mononychellus tanajoa spôsobili už v minulosti rozsiahle škody na úrode manioku v Afrike a Južnej Amerike. Roztoč pritom v Ázii nemá žiadnych prirodzených nepriateľov v potravinovom reťazci.
Thajsko vykazuje až 60% celosvetového exportu plodiny - z koreňov manioku sa produkuje najmä škrob tapioka, ktorého v roku 2011 exportovali z Thajska až 2,8 miliardy ton v hodnote asi 48 000 000 000 thajských baht.
50% obyvateľov JV Ázie je závislých na poľnohospodárstve
Juhovýchodná Ázia, južná Ćína a oblasti Indie, kde sa maniok pestuje, je domovom viac ako 30% obyvateľov sveta a až 50% chudobných obyvateľov. Poľnohospodárstvo je hlavnou obživou obyvateľstva, až 50% ľudí sa živí pestovaním poľnohospodárskych plodín. Juhovýchodná Ázia je pritom najväčším vývozcom ryže a manioku na svete. Vedci v oblasti spolupracujú s poľnohospodármi, aby mohli čo najefektívnejšie produkovať plodiny. Vo Vietname, v delte Mekongu, sú implementované nové plodiny, ktoré znesú viac záplavových vôd, viac kyslej vody a pôdy, zvýšenú hladinu znečistenia a nové druhy škodcov a chorôb, avšak pri znížení úrodnosti. Maniok je hlavnou zložkou potravy v rozvojovom svete, poskytuje základnú stravu asi 500 miliónom ľudí. Jedná sa o pomerne suchomilnú plodinu, nazývanú tiež yuca, MoGo, mandioca a kamoting kaoy, kultivovanú v tropických a subtropických oblastiach, pre jeho jedlý hľuznatý koreň plný škrobu.
Maniok je hlavnou zložkou potravy v rozvojovom svete, poskytuje základnú stravu asi 500 miliónom ľudí.
Povodne v Afganistane
Bleskové povodne v Afganistane si po silných dažďoch trvajúcich uplynulý týždeň vyžiadali takmer 100 obetí. 41 ľudí utrpelo zranenia a ďalších 47 je stále nezvestných. Povodne zničili stovky domov, ľudia prišli o strechy nad hlavou, po nezvestných sa stále pátra. Postihnutá je najmä oblasť Dhana Ghoori na severe krajiny. Do miest v provincii prúdi potravinová pomoc, a to najmä do miest Borka, Nahreen, Doshi a Tala-wa-Barfak.
Bleskové povodne v Afganistane si po silných dažďoch trvajúcich uplynulý týždeň vyžiadali takmer 100 obetí.
29 ohnísk na sever od Omsku (Sibír)
Rozsiahle požiare hlási juhozápad Strednej Sibíri. 29 ohnísk
požiarov na ploche 3 075 ha sa uplynulé dni rozhorelo na sever od mesta Omsk, neďalko hraníc s Kazachstanom. Z toho je až 6 požiarov veľkých, horia na ploche až 2 201 ha. Denne vypukne v Rusku až okolo 200 malých požiarov, v oblasti Omsku sa však jedná o sériu nebezpečných a neobvyklých jarných požiarov na túto ročnú dobu. V oblasti sa výrazne oteplilo, juh Sibíri hlási letné dni a jasné slnečné počasie. Apríl podľa http://thewatchers.adorraeli.com prináša prudké zvýšenie požiarov do oblasti strednej Ázie, teda aj do Kazachstanu a krajín na juh od neho. Tu teploty v posledných dňoch presahujú +30°C. Mnohé požiare vznikajú pri vypaľovaní trávy, nie sú obvyklé ani prípady, kedy požiar vypukne po odhodenej cigarete. Oficiálne Rusko a Kazachstan zakazujú vypaľovať, no poľnohospodári v oblasti niekedy nemajú na výber. Podľa štúdie MODIS je až 25% požiarov poľnohospodárskeho pôvodu, pričom v Rusku vypukne ročne až 35% poľnohospodárskych požiarov vrámci celého sveta, čo je najviac na krajinu. V oblasti Omsku lesy pokrývajú až 30% krajiny a požiare sa tak môžu ľahko šíriť.
Mnohé požiare vznikajú pri vypaľovaní trávy, v Rusku vypukne ročne až 35% poľnohospodárskych požiarov vrámci celého sveta.