Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 22.08.2013 20:46
V stredu sme informovali o pretrvávajúcom vplyve Azorskej výše a jej výbežkov v Európe. Jeden z nich, pomenovaný Fortuna sa práve vo štvrtok a v piatok vysúva severnou dráhou ponad Severné more a sever strednej Európy nad Škandináviu. Stred vysokého tlaku spojeného s akčnými centrami samotnej kvázistacionárnej Azorskej anticyklóny sa v priebehu tretej augustovej dekády vysunie z Atlantiku opäť výrazne na sever až severovýchod až nad Britské ostrovy a Slovensko sa tak na začiatku jesene môže ocitnúť buď na jej prednej strane, alebo v brázde nízkeho tlaku vzduchu prepadávajúcej sa nad strednú Európu zo Škandinávie. V najbližších dňoch nás však ešte čaká prekvapenie v podobe plytkej tlakovej níže, ktorá sa už v priebehu soboty začne vyvíjať vo forme plytkej brázdy nízkeho tlaku vzduchu oddeľujúcej práve spomínaný výbežok Azorskej výše Fortuna nad Škandináviou a samotnú Azorskú výš juhozápadne od Britských ostrovov. Níž by mala byť lepšie vyjadrená hlavne vo vyšších hladinách ovzdušia a v priebehu víkendu a prvej polovice nasledujúceho týždňa sa pri postupe z Francúzska a alpskej oblasti prehĺbi a presunie nad Jadran a severný Balkán. Odtiaľ pravdepodobne poputuje na sever až severovýchod a približne nad oblasťou Karpát sa nízky tlak vyplní. Plytká cyklóna tak po dlhšej dobe môže od nedele do stredy priniesť po dlhej dobe významnejšie úhrny zrážok.
Škandináviu poteší slnko a výbežok Azorskej výše, u nás prinesie plytká níž oblačnosť i zrážky.
Čo znamená pojem výšková tlaková níž?
V popisoch synoptickej situácie vrámci predpovedí počasia sa väčšinou používajú meteorologické útvary, znázornené v tzv. prízemnej meteorologickej mape, zostavenej podľa pozorovaní pozemných meteorologických staníc (tlaková níž, tlaková výš, teplý front, studený front, oklúzny front...). Tieto útvary sú sprevádzané charakteristickým stavom a priebehom počasia. Okrem prízemných meteorologických máp však existujú aj výškové mapy, ktoré zobrazujú rozloženie teplotného a tlakového poľa, vetru, vlhkosti a iných veličín vo výške. Výškové mapy sa používajú pri vytváraní predpovedí počasia a údaje z nich sú zahrnuté v predpovedných modeloch. Bežné predpovede počasia pre verejnosť sa popisom výškových máp na niekoľko výnimiek nekomplikujú. Stáva sa, že na prízemnej meteorologickej mape sa nad Slovenskom nenachádza žiadny tlakový útvar alebo frontálny systém a prúdenie sa podľa prízemej mapy dá charakterizovať len ako nevýrazné určitého smeru. Práve vtedy treba siahnuť po výškových mapách, napríklad z výšok okolo 4 až 7 km. Nad Slovenskom môže byť vidno tlakovú níž, ktorá je v príslušnej výške sprevádzaná cyklonálnym prúdením vzduchu, vrátane výstupných vertikálnych pohybov vzduchu, ktoré vedú k oblačnosti a zrážkam. Na prízemnej meteorologickej mape je potom vidieť oblasť oblačnosti a zrážok, ktorá na tejto mape nie je spojená so žiadnym tlakovým útvarom ani frontálnym systémom. Zrážky a oblačnosť sú teda na prízemnej mape zdanlivo nevysvetliteľné. Výškovú tlakovú níž vyjadruje aj chladnejší vzduch, ktorý sa vo výške hromadí v jej centrálnej časti. Práve výskyt takýchto prípadov oprávňuje meteorológov používať pojem výškový tlaková níž resp. tlaková níž vo vyšších vrstvách atmosféry v bežných predpovediach.
Od nedele viac oblačnosti a zrážok
V piatok sa ešte bude Slovensko nachádzať na južnom okraji tlakovej výše nad Škandináviou pri relatívne slnečnom počasí. V sobotu už v nevýraznom tlakovom poli pribudne oblačnosť a ojedinele sa vyskytnú prehánky alebo občasný dážď. Tlak nad centrálnou Európou, Talianskom a Jadranom výrazne klesne v nedeľu a pondelok a z nedele na pondelok by mal zo severozápadného Balkánu a Maďarska putovať na sever teplý front, ktorý môže na Slovensko priniesť výdatnejšie zrážky plošného charakteru. Teploty pri daždi nemusia na západe vystúpiť vysoko cez +20°C, nad východné Slovensko bude napriek tomu po prednej strane níže prúdiť teplý vzduch, dosahujúci popoludní v hladine 850 hPa +14°C, na krajnom východe tak môže byť za zmenšenej oblačnosti pomerne teplo, cez +25°C. Do stredy sa nízky tlak nad Karpatami bude vypĺňať, naďalej treba predbežne počítať so zrážkami, v utorok i stredu miestami. Teploty budú stúpať len pomaly a na väčšine územia netreba počítať s letnými teplotami nad +25°C. V druhej polovici týždňa by sa mala oblačnosť pozvoľna zmenšiť a teploty opäť budú dosahovať letné hodnoty. Na začiatku septembra môže priniesť výraznú zmenu prepadávajúca sa brázda nízkeho tlaku vzduchu.
Obr. 1: Priemerná hodnota geopotenciálu v prvých dvoch augustových dekádach 2013 - vplyv výbežkov Azorskej výše v strednej Európe (Zdroj: http://www.esrl.noaa.gov)
Zdroje:
http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html
http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnmgeur.html
http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsecmeur.html
http://portal.chmi.cz/portal/dt?portal_lang=cs&menu=JSPTabContainer/P1_0_Home
http://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/
http://weather.uwyo.edu/upperair/sounding.html
http://www.weatheronline.co.uk/cgi-bin/expertcharts?LANG=en&CONT=euro&MODELL=gfs&VAR=prec
http://www.ogimet.com/resynops.phtml.en
http://meteoalarm.eu/
http://meteoinfo.sk/predpoved-10-dni
http://ogimet.com/ranking.phtml
http://www.infomet.cz/