Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 20.06.2014 23:14
Rozdrobené tlakové pole nad Európou a bazén chladnejšieho vzduchu od severu budú prinášať takmer do konca mesiaca chladnejšie počasie, pričom letné teploty zaznamenáme až do štvrtka len ojedinele v našich najteplejších oblastiach. Veľmi teplý vzduch si to nateraz zamieril nad centrálnu a východnú Sibír - na ticíce kilometrov dlhých hraniciach Ruska a Číny teplota vo výške dosahuje nad +20°C a za hranicami severovýchodnej Číny v Rusku teplota v hladine 850 hPa dosahuje až takmer +25°C. Mrazivý vzduch z arktických oblastí sa dostal ďaleko na juh už v priebehu uplynulého pracovného týždňa - v Estónsku sa v utorok postaral o nezvyčajné júnové sneženie. Na niektorých miestach sa dokonca pri teplotách okolo nuly sneh nakrátko aj udržal. Podľa klimatológa Ain Kallis-a sa jedná o zriedkavý jav, keďže naposledy snežilo v júni v Estónsku presne pred 32 rokmi. Vtedy sa ale jednalo skôr o dážď so snehom, pričom teraz to bolo čisté sneženie. Pred mesiacom boli v rovnakej oblasti dosahované tropické teploty (napr. 19.5. bolo maximum 33,1 °C) a ešte aj začiatkom júna boli maximá tesne pod 30 °C. ( Viac na https://www.youtube.com/watch?v=pcP_4Q9S0-k; http://ilmateade.delfi.ee/uudised/ain-kallis-eilne-ilm-oli-ekstreemne-sellist-lumesadu-pole-juunikuus-varem-olnud.d?id=68905583; http://www.wetteronline.de/wetterticker; postId=post_8408560#disqus_thread http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=26045&ano=2014&mes=6&day=17&hora=18&min=0&ndays=30)
V piatok a v sobotu v chladnom vzduchu
Denné teploty v piatok a v sobotu ani počas blížiaceho sa letného slnovratu na Slovensku neprekročili/neprekročia letných +25°C. Za studeným frontom totiž od severozápadu dorazil na Slovensko pomerne chladný vzduch s teplotou v hladine 850 hPa len +5°C, teda 5°C pod dlhodobým júnovým normálom. V piatok sa pri prechode tohto nevýrazného frontu najmä ráno tvorili slabé prehánky - úhrny zrážok však len málokde presiahli 2 milimetre. Napríklad na Orave piatok nepripomínal pravé leto a pri zamračenej oblohe sa podľa SHMÚ v Lieseku oteplilo len na +16,9°C. Ranné teploty boli ešte vďaka oblačnosti vyššie, najbližšie dni sa však s jej zmenšením zemský povrch bude výraznejšie ochladzovať a napríklad v nedeľu či pondelok môže teplota v horských dolinách a kotlinách klesnúť pod +5°C. Chladnejšie pondelkové ráno však vystrieda deň s teplotou na krajnom juhozápade až do +26°C - takto teplo by už nemalo byť až do 27. júna. Následne, v utorok ovplyvní zrážkami Slovensko tlaková níž, ktorá sa na prelome týždňov prehĺbi južne od Álp. Zrážky by mali zasiahnuť najmä západné a južné Slovensko.
Nad dlhodobý normál sa dostaneme až na prelome mesiacov
Posledné júnové dni by predbežne mohli priniesť maximálne teploty do +28°C, ku koncu júna sa pridajú aj búrky. Teplo bude mať tendenciu na prelome júna a júla a začiatkom júla prichádzať od juhovýchodu - nad európsku časť Ruska a Čiernomorie sa opäť dostane veľmi teplá tropická vzduchová hmota. Cyklonálna činnosť nad Atlantikom bude však len slabšia a s hlbokými brázdami nízkeho tlaku nad západnou Európou, ktoré by podnietili prílev tropického vzduchu do alpskej a karpatskej oblasti ponad Stredomorie zo severozápadnej Afriky sa nepočíta. Nad severnou Afrikou sa však budú kumulovať zásoby saharského horúceho vzduchu a napríklad pre východné Maroko ansámble na začiatok júla očakávajú vo výške až +30°C. Naproti tomu, aktuálne teploty vo výške nad severnou Škandináviou klesajú až pod -5°C, čo predstavuje hranicu, pri ktorej sa sneženie už vyskytuje aj v nížinách.