Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 22.06.2014 23:50
Po piatkovom studenom fronte sme sa ocitli cez víkend v nevýraznom tlakovom poli, ktoré pretrvá v strednej Európe až do prechodu plytkej cyklóny ponad Panónsku panvu na severovýchod uprostred nového týždňa. Prechod južne od Álp regenerovanej cyklonality bude sprevádzaný od utorka do štvrtka miestami zrážkami, v utorok ešte na frontálnej vlne tiahnucej sa Európou v rovnobežkovom smere. Prvý deň nového týždňa prenikne pred chladnejším zbytkom pracovného týždňa najmä nad juhozápad Slovenska teplejší vzduch a oteplí sa až do +28°C (v Maďarsku až do +30°C). Od utorka do piatka je však možnosť letného dňa len výnimočná. Čakajú nás tak ďalšie relatívne chladné letné dni a zlepšenie počasia sa predbežne bude viazať až na dni po ukončení školského roka.
Tlakové níže nad Balkánom priniesli opäť povodne, ďaleká Sibír hlási za polárnym kruhom takmer +35°C
Povodňová vlna pred pár dňami zasiahla východný Balkán, konkrétne Bulharsko.Studený front siahal nad východný Balkán od severu a nad Čiernomorím sa rýchlo na južnom okraji brázdy nízkeho tlaku prehĺbila plytká tlaková níž. Varnu a okolie zasiahli intenzívne zrážky, ktoré v prímorskom letovisku vyvolali 2 metrovú povodňovú vlnu. Za niekoľko hodín napršalo podľa ogimetu 39,3 mm, voda spôsobila značné problémy v doprave a zahynulo 11 ľudí. Plytké tlakové níže do južnej časti Európy prináša už od mája negatívna fáza severoatlantickej oscilácie. V máji NAO index dosiahol po rekordne teplej zime a veľmi teplom začiatku jari -0,92 a dráhy cyklón sa hneď presunuli zo severnej polovice Európy na juh. Máj skončil aj preto na Slovensku len ako teplotne normálny. Májových tlakových níží v južnejších šírkach Európy bolo azda viac ako v zimných mesiacoch či marci. Oslabený polárny vír sa aktuálne prejavuje väčšou meandrovitosťou Rossbyho vĺn na severnej pologuli. Napríklad vo Východnej Sibíri sa tropická vzduchová hmota vysunula sponad Číny až za severný polárny kruh. Teploty v zemepisných šírkach vysoko na severe dosahovali takmer +35°C. V tejto súvislosti je zaujímavý rebríček najteplejších lokalít Ruska 19. júna: 1 Olenek (Russia) 34.5 °C; 2 Suhana (Russia) 34.3 °C; 3 Dzalinda (Russia) 34.2 °C. Tieto lokality sú ďaleko za polárnym kruhom (68,3 °s.š a dokonca až 70 °s. š. - to je, nad 30 °C bolo pravdepodobne až na 72-73 °s š.).
Obr.: Tropický vzduch sa dostal opäť až za polárny kruh, sever Sibíre hlásila takmer +35°C.
Búrky v Bulharsku vo štvrtok priniesli aj takéto množstvo krúp:
Oteplenie pravdepodobne už na prelome mesiacov
O oteplenie sa tentokrát postará nárast tlaku vzduchu nad Európou - ten sa začne zvyšovať už najbližší víkend, kedy sa dostaneme spod vplyvu nevýrazného tlakového poľa. Anticyklóna nad vnútrozemím však bude relatívne slabá, avšak dosť silná na to, aby sme prešli do letného režimu typického malou, popoludní najmä v horských oblastiach zväčšenou oblačnosťou s ojedinelými popoludňajšími prehánkami a búrkami. Od západu sa však postupne bude približovať do strednej Európy brázda nízkeho tlaku a pred príchodom studeného frontu, pravdepodobne okolo 1. júla vyvrcholí oteplenie teplotou do tropických +30°C. Prvý prázdninový deň tak bude možné využiť na letnú vodnú turistiku - návštevu vodných plôch, aquaparkov či kúpalísk. Pomerne teplo bude aj v samotnom závere júna, do +28°C. Postupne sa zdvihnú aj ranné teploty. Kým v piatok nám môže byť ráno zima pri +10/+5°C, začiatkom júla pred príchodom studeného frontu nám bude ráno o cca 7°C teplejšie.