Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 29.06.2014 22:18
Výrazný zvlnený studený front, ktorý už v nedeľu neskôr popoludní a večer priniesol na Slovensko silné búrky, na čele so squall line sa bude nad hornatým stredom Slovenska v pondelok vlniť. Z Rakúska a alpskej oblasti (Bavorsko a Švajčiarsko) smerujú na východ ďalšie frontálne búrky, ktoré môžu v najbližších hodinách nadobudnúť charakter mezomerítkových konvektívnych systémov ako búrka, ktorá od západu rýchlo prešla v nedeľu večer celým Slovenskom.
Základné charakteristiky MCS
Definícia mezomerítkových konvektívnych systémov zdôrazňuje rozsah zrážkovej oblasti a nepoužíva teda veličiny identifikovateľné s družíc. Napriek tomu, rada poznatkov o početnosti a plošnom rozsahu MCS bola získaná práve z družicových dát, za predpokladu, že MCS definujeme ako oblasť, v ktorých teplota, stanovená s družicových dát v infračervenej oblasti klesá pod zvolenú prahovú hodnotu. Zrelý MCS sa na snímkach meteorologických družíc javí ako súvislá oblasť s teplotou nižšou ako -70°C, ktorá má plošný rozsah okolo 10 000 km2 (tz. že presahuje rozsah jednotlivého kumulonimbu o 2-3 rády veľkosti).
U vedúcej konvekčnej línie, aká sa v nedeľu večer vyskytla aj na Slovensku možno rozoznať niekoľko charakteristických vlastností (výsledky podľa niekoľkoročných pozorovaní búrok v Oklahome): 1.) Oblúkovitý tvar vypuklý vo smere pohybu 2.) Orientáciu línie, ktorá je typická pre danú oblasť 3.) Rýchly pohyb vpred kolmo na smer konvekčnej línie 4.) Kompaktný vzhľad poľa radarovej odrazivosti 5.) Silné gradienty odrazivosti u prednej strany línie 6.) Vrúbkovaný predný okraj línie s vlnovou dĺžkou 5-10 km 7.) Predĺžený tvar cel, ktorých osy zvierajú so smerom línie uhly 45-90°.
Pre oblasť vrstevnatých zrážok je charakteristický 1.) Veľký plošný rozsah (nad 10000 km 2 2.)Vydutý tvar zadného okraja 3.)Druhé maximum odrazivosti oddelené od odrazivosti konvekčnej línie.
Existujú dve základné formy MCS. V symetrickom prípade sa nové cely vyvíjajú všade pozdĺž konvekčnej línie a vrstevnatá oblasť má ťažisko za centrom línie. V nesymetrickom prípade sa mladšie a intenzívnejšie cely tvoria na jednom konci línie a rozpadajú sa cely na druhom konci pri prechode na vrstevnatú oblasť. Ťažisko vrstevnatých zrážok je vtedy posunuté k tomuto konci línie. 2/3 všetkých typov zrážkových oblastí MCS nadobúdajú práve takýto symetrický alebo asymetrický charakter, zvyšná 1/3 obsahuje chaoticky rozplýtené konvekčné cely (bunky).
Obr.: Štruktúra squall line (Zdroj: http://tornado.sfsu.edu/geosciences/classes/m500/NCFR/Houze_SquallLine.jpg)
Squall line - najvýraznejší typ MCS, sa vyskytuje v trópoch aj miernych šírkach. Na obrázku je znázornený vertikálny rez SQL orienotvaný kolmo na líniu konvekcie a rovnobežný so všeobecným smerom jej pohybu. Plné šípky ukazujú smer prúdenia, stredné a vysoké hodnoty radarovej odrazivosti sú znázornené čiernou a šedou výplňou. Bodkované šípky vyznačujú pádové trajektórie ľadových častíc prechádzajúcich vrstvou topenia. Označnia L a H indikujú centrá mezosynoptických oblastí nízkeho a vysokého perturbačného tlaku vzduchu. Mezosynoptická tlaková výš v medznej vrstve indikuje vývoj bazénu chladného vzduchu a tlaková výš v blízkosti tropopauzy je vyvolaná rozsiahlym výstupom v oblasti vrstevnatých zrážok, zdvihnutím a ochladením tropopauzy. Oblasť nízkeho tlaku v stredných hladinách vzniká pri preťažení stĺpca vzduchu ohrievaného navrchu a ochladzovaného dole.
(Zdroj: Fyzika oblaků a srážek / Daniela Řezáčová ... [et al.]. - Praha : Academia, 2007. - 576 s., 48 s. barev. obr. příl. : il. + DVD. - (Gerstner)
ISBN 978-80-200-1505-1 (váz.))
V pondelok rozdiely medzi Záhorím a Zemplínom až 15°C
V oblasti Myjavy, Záhoria či Bielych Karpát sa za chladného severozápadného prúdenia za zvlneným studeným frontom nemusí otepliť na viac ako +15/+16°C, naopak, na krajnom východe, kde ešte bude krátko predpoludním vrcholiť prílev teplého vzduchu by mala tesne výnimočne padnúť tropická 30-ka. Nad 20°C sa teplota nedostane v celej západnej polovici, studený front sa bude vlniť v oblasti stredného Slovenska a západné a stredné Slovensko podľa ensámblov predpovedných modelov očakáva ďalšie výdatné zrážky, postupne vo forme dažďa. Až v utorok dozneje zrážková činnosť spojená so studeným frontom a s letnými teplotami naďalej počítať netreba. Ďalšie frontálne rozhranie, tentokrát v rovnobežkovom smere, treba očakávať vo štvrtok 3. júla, no cez víkend sa postupne výrazne oteplí a teploty predbežne stúpnu za teploty +15/+16°C v hladine 850 hPa v prízemnej vrstve 2 metroch nad zemským povrchom do tropických +32°C. Výrazné vlny horúčav sa zatiaľ neočakávajú, aj keď hlavné behy by radi nadelili juhu Slovenska supertropických +35°C. Tie sú však výrazne teplejšie ako triezvy odhad ensámblov.