Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 14.07.2015 23:22
Charakter nasledujúceho leta sme v nedávnych článkoch na začiatku júna porovnávali (a korelovali) s ostatnými rokmi po roku 2000 a preukázali sme výraznú zhodu práve s rokom 2002. V roku 2002 súhlasil vývoj cirkulácie v euroatlantickom priestore v prvom polroku s vývojom v roku 2015 s koreláciou vyše 0.7 (silná miera tesnosti) a aj na začiatku júna sme sa zmienili, že suchý a stabilný jún v roku 2002 vystriedal veľmi teplý júl, v Hurbanove s 18 tropickými dňami (http://meteoinfo.sk/clanok/51492-predpoved-na-leto-sucho-stabilne-a-velmi-teplo-aktualne-po-36c-prichod-prizemnych-mrazov). Na prelome 1. a 2. augustovej dekády v roku 2002 sa však vyskytla výrazná blokujúca situácia - tentokrát s hlbokou brázdou nízkeho tlaku nad stredou Európou, čo prinieslo najmä do Čiech, Nemecka ale aj na Dunaj ničivé povodne (http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=11858&ano=2002&mes=8&day=31&hora=20&min=0&ndays=30). Vývoj počasia v lete 2015 sa napriek spoločným črtám v prvom polroku správa trochu inak ako v roku 2002 a výrazný pokles NAO indexu prišiel asi o mesiac skôr. Zaujímavé však je, že až 2/3 rokov po roku 2000 malo podobný "hrubý" vývoj cirkulácie - teda nárast NAO indexu v zime a pokles v lete (graf na http://meteoinfo.sk/userfiles/nao%20leto%20zima.bmp). Možno sa zdá, že sledovať tento index nie je pri predpovediach dôležité, no takéto analýzy popri teplote v hladinách 500 hPa či 850 hPa, zrážkach, vlhkosti vzduchu či ostatných viac či menej dôležitých parametroch poskytujú aj bežné zahraničné stránky pre expertov v oblasti predpovedania počasia (http://www.weatheronline.co.uk/cgi-bin/expertcharts?LANG=en&MENU=0000000000&CONT=euro&MODELL=index&MODELLTYP=3&VAR=cpre&HH=36&BASE=201506271200&WMO=&ZOOM=0). Vzhľadom na to, že teploty a zrážky na Slovensku vo všetkých ročných obdobiach vykazujú spomedzi ostatných telekonekcií a nízkofrekvenčných oscilačných módov najvýraznejší a štatisticky významný signál počas celého roka (pri ostatných nízkofrekvenčných osciláciách ako severoatlantický či kaspický mód sa ich prejavy dajú pozorovať len vo vybraných ročných obdobiach) práve s NAO, nie je na škodu vývoj tohto indexu na medzidennej, medzimesačnej či medziročnej škále sledovať. Aj napriek tomu, že sa jedná o nízkofrekvenčnú osciláciu, pri ktorých je predpokladaný signál počasia nízky dosahujú korelácie s teplotami a zrážkami v jednotlivých ročných obdobiach až do 0.6, inými slovami, existujú výrazné miery tesnosti medzi správaním tlaku nad severným Atlantikom a počasím na Slovensku, ale aj v celej Európe. Téme severoatlantickej oscilácie sme sa v článkoch venovali už v uplynulých rokoch (http://meteoinfo.sk/clanok/50740-oslabena-severoatlanticka-oscilacia-predlzuje-zimu).
Horúčavy sa vracajú na Slovensko, až 20 júlových dní v tomto roku môže skončiť tropicky
Horúčavy sa na Slovensko po šesťdňovej prestávke, uprostred ktorej sme zažili pred príchodom studeného frontu v nedeľu tropických +32/+33°C na juhozápade Slovenska, vracajú a od štvrtka do nedele očakávame ďalšie horúce júlové dni, ktoré však pravdepodobne nebudú poslednými so supertropickými dňami (nad +35°C) počas tohto leta. 6.7. sme ešte písali, že prvé dve júlové dekády môžu skončiť tak, že až 3/4 z 20 dní môže skončiť s nameranými teplotami +30°C a viac v niektorom regióne Slovenska (spravidla JZ) /http://meteoinfo.sk/clanok/51506-v-nemecku-novy-narodny-rekord-40-3c-na-slovensku-horucavy-vyvrcholia-na-juhovychode-do-39c/. Tieto predpovede síce nevýjdu, lebo od štvrtka do utorka sme zažili 5 dní kedy sa neoteplilo nad +30°C a v stredu 15.7. sa teploty na juhozápade zastavia cca 1°C pod tropickou hranicou, zvyšok týždňa však prinesie veľmi, cez víkend až extrémne teplé počasie vrcholiaceho leta a pokiaľ by sa ešte tropický deň vyskytol na krajnom východe v pondelok 20.7. tesne pred príchodom studeného frontu (podľa dlhodobej predpovede zo 14.7. je takýto vývoj zatiaľ možný), tak by prvé dve júlové dekády prinieslo až 14 dní s tropickými teplotami a 6 dní s celoslovenským maximom len medzi +25 a +30°C. Pokiaľ sa už v pondelok tropické teploty na východe nevyskytnú, z dvadsiatich dní prvých dvoch júlových dekád bude až 13 tropických. Ďaleko od pravdy sme teda neboli a júl 2015 prináša naozaj veľmi teplé počasie a až 65-70% zo všetkých 20 dní prinesie počas tohto obdobia tropické teploty, čo je naozaj vysoké číslo. Podľa aktuálnych prognóz sa zdá, že aj v tretej júlovej dekáde sa vyskytne veľa horúcich dní a môže sa stať, že z celého mesiaca bude až okolo 20 dní s tropickými dňami.
Štvrtok: +32°C, piatok +35°C, v sobotu až +37/+38°C
Veľmi teplé vodné nádrže a prírodné vodné plochy budú lákať k vode aj v ďalšom júlovom týždni. Dovolenkové centrá a kúpaliská sa tak tento rok zrejme nebudú sťažovať na nepriazeň počasia ako minulý rok, kedy teploty horko - ťažko presiahli +35°C, aj to v júni a bolo príliš oblačno a daždivo. RTVS však infromovala, že kým minulý rok hlásili poľnohospodári na Slovensku rekordné úrody, práve vďaka dostatku zrážok a minimálnemu suchu, tento rok je situácia opačná. Výnosy klesli vo viacerých oboroch o 20, niekde až 30% a zdá sa, že horúce a suché leto pokračuje. Ďalšie zrážky totiž môžeme čakať až z ďalšieho studeného frontu a suchá zem, ktorá do nedele 19.7. až pondelka 20.7. na viacerých miestach stvrdne, nestihne absorbovať pri možných intenzívnych búrkach dostatok vlahy a sucho tak môže napriek krátkym a intenzívnym jednorázovým zrážkam pokračovať. Zdá sa tak, že všetko zlé je na niečo dobré a kým sa nedarí v poľnohospodárstve, profituje cestovný ruch, a naopak. Málo ľudí však profituje a bude profitovať so zvýrazňovaním extrémov počasia, ktoré je spojené s klimatickou zmenou, o ktorom sme stručne písali aj cez víkend (http://meteoinfo.sk/clanok/51510-v-sobotu-rano-takmer-mrzlo-len-3-dni-po-supertropickej-noci). Také blokujúce situácie, aké sme zažili v prvej júlovej dekáde budú v budúcnosti v Európe, ale aj v ostatných územiach severnej pologule pribúdať a čím bude teplejšie, tým viac extrémov každého druhu nás bude trápiť. Azda jediný extrém, ktorého bude menej sú vlny mrazov a chladu - aj tie však pri meandrujúcom jet-streame môžu oveľa viac ako v minulosti prekvapiť. Dlhé vlny polárneho frontu sme mohli zažiť v akcii na vlastnej koži od stredy do nedele - kým v stredu sa vyskytovali supertropické noci s minimom nad +26°C a denné teploty dosahovali do +37/+39°C, v piatok už na opačnej strane meandra boli denné teploty vo viacerých regiónoch nižšie ako stredajšie minimálne a z piatka na sobotu sa potvrdili naše očakávania a prišli prízemné mrazy a takmer aj mrazy. Snáď až také prudké ochladenie ako od stredy do piatka to po sobotňajšom vrchole horúčav nebude (očakáva sa zatiaľ miernejšie ochladenie), vo výhľade je však tretí návrat horúčav okolo 23.-26. júla, ktorá opäť môže priniesť teploty nad +35°C. Uvidíme, kedy sa tlakovým nížam bude chcieť ponad Atlantik putovať južnými dráhami a kedy sa takýto charakter cirkulácie rozbije. Pravdepodobne sa tak však stane až v auguste.
Obr.: Očakávané maximálne teploty podľa aktuálneho behu modelu GFS na sobotu, 19.7. (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html)
Obr.: Zo soboty na nedeľu opäť môžu prekvapiť vzácne supertropické noci /pre podhoria Malých Karpát treba cca 1-2°C pridať/ (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsgfs025meur.html)
so supertropickými nocami počítajú aj naši južná susedia: http://www.met.hu/en/idojaras/elorejelzes/