Peter Lenčéš, Meteoinfo.sk / 08.09.2024 12:26
Je nedeľa (08. 09. 2024). A je koniec. Je koniec leta 2024, ktoré sa do análov meteorológie zapíše ako dosiaľ (v priebehu novodobých meraní) najteplejšie leto. Zajtra, v pondelok (09. 09. 2024), drzo udrie jeseň. Ba čo viac, vo výhľade je agresívny extrém.
Pokiaľ ide o úder jesene v platnosti pre pondelok (09. 09. 2024), tak platí všetko, čo sme uviedli ešte v piatok (06. 09. 2024) v článku dostupnom TU.
Dnes (je nedeľa, 08. 09. 2024) k očakávanému úderu jesene počas pondelkového dňa (09. 09. 2024) dodáme nasledovné:
Signifikantne zasiahnuté skokovým ochladením bude počas pondelka (09. 09. 2024) západné a stredné Slovensko, na východ sa veľké ochladenie spolu s dažďom dostane až neskoro popoludní či večer. Je potrebné sa pripraviť na to, že počas dňa budú na západnom a väčšine stredného Slovenska teploty vzduchu aj niekoľkými stupňami Celzia stlačené pod 20 °C! V porovnaní s dnešným dňom (je nedeľa, 08. 09. 2024) to niekde urobí 15-stupňovú zmenu!
Dlho, mnoho týždňov, sme si postupne zvykali na enormne zdvihnuté denné priemery teplôt vzduchu - teplé boli ako noci, tak dni.
Portál MeteoInfo.sk viac než odporúča, aby sme sa - zvlášť na západnom Slovensku, kde bude zmena teplotných pomerov drastická - vyhli vystaveniu sa v ľahkom letnom oblečení, čo i len na niekoľko minút, chladu. Totiž, skokový nástup jesene je pre organizmus záťaž, ktorá deformuje jeho schopnosť čeliť patogénom. Skutočne, po dni, v ktorom sa leto doslova zlomí na jeseň, hlásia ľudia tzv. prechladnutie, ktoré sa prejavuje akousi - virózu pripomínajúcou - malátnosťou, miernymi bolesťami hrdla, možno zachrípnutosťou alebo ľudia často hlásia herpes simplex.
Teda - v pondelok (09. 09. 2024), ale aj v ďalších dňoch týždňa: Vyhnime sa dokorán otvorenému oknu počas noci blízo pri nás, vyhnime sa priamemu prefukovaniu chladného prievanu v prehriatom interiéri, vyhnime sa prechodom v exteriéri v letnom oblečení, vyhnime sa zmoknutiu.
Skutočne - očakávaný prechod do jesene je rizikom pre organizmus, ktorý je zvyknutý na dlhotrvajúce veľké a neprimerané teplo.
Zlom počasia, ktorý bol témou vyššie uvedeného textu, je len začiatok. Príde záver nového týždňa, piatok (13. 09. 2024). Úvodný obrázok prezentuje poveternostnú situáciu onoho dňa (piatok, 13. 09. 2024).
Na úvodnom obrázku vidíme veľmi dobre vyjadrenú cyklónu, ktorá v piatok, 13. 09. 2024, už zasahuje aj naše územie. Len poznamenáme, že obrázok prezentuje výškové teplotné pomery v hladine cirka 1500 m n. m. a prízemné tlakové pole.
Cyklóna, ku ktorej sa vyjadrujeme, je - ako vidíme na úvodnom obrázku - doslova zakliesnená medzi dvomi vysokotlakovými bariérami. A to je veľmi nebezpečné, pretože táto cyklóna bude nútená zotrvať v našej oblasti niekoľko dní. Už dnes (je nedeľa, 08. 09. 2024) konštatujeme, že bude tu rotovať prinajmenšom do konca nového týždňa. A indície o sprievodnom vývoji počasia nevyzerajú dobre.
Dnes (je nedeľa, 08. 09. 2024) ešte nevieme presne, čo všetko a v akej miere sa odohrá v súvislosti s predmetnou cyklónou. Ale musíme sa pripraviť na hrozivé úhrny zrážok - skutočne, pokojne v niektorých oblastiach Slovenska sa od piatku (13. 09. 2024) do konca týždňa môže postupne zrútiť aj 200 mm zrážok (čo je 200 litrov na každý meter štvorcový!). Pri takýchto úhrnoch sú povodne veľmi reálne. Zdá sa, že už môžeme začať považovať za hotovú vec, že v našej oblasti (Taliansko, Rakúsko, Slovinsko, Maďarsko, Česko, Slovensko) ohromné úhrny zrážok udrú, len ešte sa bude upresňovať, kde a koľko vody spadne. Nateraz len ilustratívne prikladáme obrázok 1, ktorý nám umožní utvoriť si predstavu o tom, čo nás asi čaká, pokiaľ ide o zrážkové úhrny.
Obr. 1: Zrážkový kumulatív (v mm) do konca nového týždňa - numerický model ECMWF (iniciované 07. 09. 2024, 14:00 hod.); zdroj: wxcharts.com
Predmetná cyklóna bude spôsobilá okrem veľkej vody vyvolať (s najväčšou pravdepodobnosťou v západnej polovici Slovenska) mimoriadne nízke teploty vzduchu počas denných hodín. Dokonca, obávame sa, že napríklad Rakúsko sa musí pod vplyvom krajne výdatných zrážok a nízkych teplôt vzduchu pripraviť na snehové kalamity, ktoré udrú v oblastiach aj dobre pod 1000 m n. m. - toto vyslovene hrozí v piatok (13. 09. 2024).
Ďalej - západné Slovensko bude neskôr cez víkend doslova náchylné na víchricu. K tomu by došlo z dôvodu, že cyklóna bude mať tendenciu pritláčať sa na vysokotlakovú bariéru nachádzajúcu sa západne od Slovenska (je prezentovaná v úvodnom obrázku).
Úder cyklóny v závere nového týždňa budeme podrobne sledovať, keďže hrozí, že nás uvrhne do krajne nepriaznivého počasia.